Czym jest ząbkowanie?

Ząbkowanie - wielki krok w rozwoju.

Ząbkowaniem nazywany jest proces wyrzynania się ząbków mlecznych u dzieci. Takich zębów, nazywanych też czasowymi, jest razem 20. Zarówno w szczęce jak i żuchwie wyrasta ich po 10.

Pojawienie się pierwszego ząbka u niemowlaka to zarówno wielka chwila dla rodziców, jak i spory krok w rozwoju dziecka. Niestety, od pojawienia się pierwszych oznak ząbkowania do pełnego kompletu uzębienia u naszej pociechy mija sporo czasu, nieraz wypełnionego bolesnymi i nieprzyjemnymi dolegliwościami.
Niemowlę nie jest w stanie samodzielnie sobie pomóc, dlatego tak ważna jest świadomość rodziców w aspekcie zarówno symptomów fizjologicznych, jak i tych, które mogą sugerować chorobę, choć przypominają objawy ząbkowania. Poza tym dobrze jest także posiąść informacje na temat tego, jakimi sposobami ulżyć maluchowi w bólu.

Kiedy niemowlę zaczyna ząbkować?

Z praktyczną wiedzą na temat ząbkowania warto zapoznać się zawczasu, by móc się zmierzyć z tym zjawiskiem, kiedy już nasza pociecha wkroczy w ten niełatwy okres. Warto pamiętać, że każde dziecko przechodzi ząbkowanie inaczej, inny jest także nieraz czas rozpoczęcia tego procesu. Często rodzice martwią się zbyt późnym lub wczesnym wyrzynaniem ząbków, jednak nie ma powodu do obaw.

U niektórych niemowląt proces ząbkowania może rozpocząć się nawet w drugim miesiącu życia, natomiast inne maluchy muszą czekać na pierwszy ząbek nawet do 8 miesiąca, czy nawet później. W razie jakichkolwiek wątpliwości i obaw warto zwrócić się do stomatologa, który odpowie na wszystkie nurtujące pytania i rozwieje obawy. Czas rozpoczęcia ząbkowania to u wielu dzieci kwestia genetyczna i rodzinna. Jeżeli u mamy czy taty, pierwsze ząbki pojawiły się wcześniej, tego samego można oczekiwać w przypadku malucha i odwrotnie.

Przy temacie ząbkowanie lekarze mówią o pewnej regule, według której pierwszy ząbek powinien pojawić się około 6 miesiąca życia. Co za tym idzie, wiek zębowy niemowlęcia określa się w ten sposób, że liczba zębów +6 powinna być równa liczbie miesięcy dziecka. Jednakże jest to jedynie wartość przybliżona i sami stomatologowie przyznają, że nie jest to do końca prawdą. Co ciekawe, bywają przypadki, kiedy dziecko rodzi się już ząbkami. Z kolei przy bardzo późnym ząbkowaniu (około 11 miesiąca życia) sytuacja jest o tyle trudniejsza, że wyżyna się zwykle kilka zębów na raz, co powoduje spotęgowanie nieprzyjemnych objawów. Zakończenie procesu wyrzynania się zębów mlecznych następuje około 30 miesiąca życia dziecka.

Czy wiesz, że...

Zbyt wczesne ząbkowanie może być niekorzystne dla przyszłego stanu uzębienia dziecka. Wiąże się to z faktem, że bardzo wcześnie pojawiające się ząbki są z reguły słabiej zmineralizowane, a co za tym idzie, podatniejsze na próchnicę. Późniejsze ząbkowanie sprzyja natomiast mocniejszym i zdrowszym zębom, które są lepiej zmineralizowane. Taka wiedza powinna wpływać na jeszcze skrupulatniejsze podejście rodziców do higieny jamy ustnej dzieci, ponieważ to ona będzie odgrywała kluczową rolę, jeżeli chodzi o zachowanie zdrowia i dobrego stanu ząbków mlecznych.