Jak pomóc dziecku podczas ząbkowania?

Ząbkowanie wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych i bolesnych objawów. Na szczęście istnieją bezpiecznie i skuteczne domowe sposoby, by pomóc maluchowi. Najbardziej znanym jest podawanie schłodzonych gryzaczków, czemu poświęciliśmy osobny artykuł - jednak to nie jedyna metoda. Poniżej opisujemy najczęściej stosowane przez wielu rodziców i zalecane przez lekarzy.

Masaż dziąseł

Kiedy naszego malucha swędzą i bolą dziąsła, próbuje sobie pomóc wkładając różne rzeczy do buzi. Warto spróbować ulżyć niemowlęciu poprzez wykonanie delikatnego masażu dziąseł. Przed przystąpienie do tej czynności należy oczywiście umyć dokładnie ręce. Następnie trzeba ostrożnie umieścić palec wskazujący w buzi dziecka i postarać się powoli wymasować dziąsła. Na palec można nałożyć odrobinę żelu przeciwbólowego, przeznaczonego specjalnie dla ząbkujących maluchów lub specjalnej nakładki masującej.
Na początku maluch może bronić się przed dotykiem, który sprawia mu dodatkowy ból, jednak kiedy masaż zacznie odnosić skutek a ból złagodnieje, niemowlę na pewno chętnie się mu podda. Jeżeli jednak maluch stanowczo protestuje, nie wolno robić masażu na siłę. Niektóre dzieci po prostu go nie lubią lub nie przynosi im ulgi. Wtedy trzeba zastosować inne metody pomocy.
Skutecznym sposobem na wykonanie masażu dziąseł jest zawinięcie kostki lodu w kawałek czystej, delikatnej szmatki lub pieluszki. Taki masaż chłodzący na pewno szybko pomoże maluchowi w chwilach bólu. Nie wolno jednak dotykać lodem bezpośrednio dziąseł ani skóry! Może to doprowadzić do poważnych odmrożeń.
Dziąsła i policzki dziecka możemy też masować od zewnątrz. By tego rodzaju masaż był przyjemniejszy, można rozetrzeć na palcach nieco oliwki. Warto obserwować, jaki rodzaj i nasilenie masażu sprawia ulgę naszemu dziecku i w ten sposób właśnie postępować.

Coś zimnego do picia

W okresie bezpośrednio poprzedzającym wyrzynanie się pierwszych ząbków, niemowlę może odczuwać niechęć do picia ciepłego mleka. W takiej sytuacji spróbujmy podawać mu lekko schłodzone napoje. Chłodna herbatka czy woda działa łagodząco na nabrzmiałe i bolesne dziąsła, dlatego warto podawać takie napoje, na przykład kiedy dziecko nie ma apetytu, bądź męczą go biegunki. Dodatkowo zapobiegnie to odwodnieniu. Oczywiście trzeba bezwzględnie pamiętać by podawany dziecku napój nie był wyjmowany prosto z lodówki.

Coś chłodnego do jedzenia

Ulgę w bólu spowodowanym ząbkowaniem przyniosą także chłodne pokarmy. Niemowlęciu można podać na przykład schłodzony deserek w formie owoców ze słoiczka, albo wręczyć do rączki kawałek schłodzonego jabłka. Jeżeli decydujemy się na to, by dawać dziecku pokarm stały do gryzienia, nie wolno spuszczać go z oka, aby nie doszło do zakrztuszenia. Wiele mam stosuje też znany od lat sposób, polegający na podawaniu dziecku do gryzienia skórki od chleba, jednak można to zrobić tylko w przypadku dzieci, które mają powyżej 10 miesiąca życia.