Objawy ząbkowania

Jak zaczyna się ząbkowanie?

Cały proces ząbkowania rozpoczyna się nieco wcześniej, niż samo pojawienie się widocznego, wyrzynającego się zęba. Towarzyszy temu szereg objawów, które pozwolą rozpoznać rodzicom, że właśnie rozpoczął się ten znamienny okres życia niemowlęcia.
Poniżej przedstawiamy listę najbardziej popularnych i najczęściej występujących objawów nadchodzącego wyrzynania się ząbków.Ślinienie się

Obfite ślinienie się to zazwyczaj jeden z pierwszych symptomów zbliżającego się ząbkowania. Objaw ten jest całkowicie naturalny i jest związany z faktem, że dziecko czując dyskomfort lub ból w ustach, otwiera je i cofa język, by uniknąć podrażniania dziąseł. Ponadto zawiązki zębów powodują często lekki stan zapalny w jamie ustnej, co też może być powodem zwiększonego wydzielania śliny.
W okresie ślinienia warto pamiętać o częstym przebieraniu dziecka oraz zakładaniu śliniaczka, by nie dopuścić do nadmiernego kontaktu skóry ze śliną. Jako skutek nadmiernego wydzielania śliny i działania enzymów trawiennych na skórę, mogą też wystąpić podrażnienia w postaci wysypki. Najczęściej pojawia się ona na brodzie, policzkach i innych wrażliwych miejscach, które dziecko może dotknąć oślinioną rączką. Rodzice powinni regularnie, delikatnie osuszać buzię malucha miękką pieluszką lub ligniną. Można również smarować bródkę niemowlęcia maścią, kremem ochronnym lub wazeliną. Na mokrą skórę trzeba uważać szczególnie, kiedy mamy zamiar wyjść z dzieckiem na spacer.

Kaszel

Kaszel w okresie ząbkowania jest symptomem spowodowanym wydzielaniem nadmiernej ilości śliny. Jeżeli jest lekki i sporadyczny, nie powinien budzić niepokoju rodziców. Jeżeli jednak kaszel jest silny i suchy oraz towarzyszą mu problemy z oddychaniem, może nie mieć w ogóle związku z ząbkowaniem i powinien być bezzwłocznie skonsultowany z lekarzem.

Gryzienie

Podrażnione i nabrzmiałe dziąsła są przyczyną bólu i swędzenia, więc aby sobie ulżyć maluch zaczyna wkładać do buzi nie tylko rączki, ale też zabawki i wszystko, co trafi w jego ręce. Nieraz próbuje także ugryźć rodzica lub opiekuna. Kiedy zauważymy, że maluch kieruje do ust przedmioty, warto postarać się, by były one bezpieczne i higieniczne. Wielu rodziców podaje dziecku gryzaki, które da się schłodzić i które podczas gryzienia przynoszą malcowi ulgę.

Pociąganie za uszka i pocieranie policzka

Takie zachowanie dziecka jest związane z bólem przenoszonym wzdłuż nerwów na uszka lub twarz dziecka i zazwyczaj jest bezpośrednim symptomem ząbkowania. Jeśli jednak towarzyszy mu gorączka lub inne niepokojące objawy należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to sygnalizować na przykład zapalenie ucha.

Rozpulchnione dziąsła

Kiedy zajrzymy do buzi niemowlęcia, które wkroczyło w okres ząbkowania, zobaczymy, że jego dziąsła są zaczerwienione i rozpulchnione. Spuchnięte dziąsła to główna przyczyna bólu i swędzenia podczas ząbkowania. Z tego powodu dziecko najczęściej jest rozdrażnione i może mieć problemy z jedzeniem i ssaniem.

Rozdrażnienie i apatyczność

Symptomem bezpośrednio wiążącym się z bolesnym ząbkowaniem jest rozdrażnienie, skłonność do płaczu i marudzenia, albo z drugiej strony wręcz apatyczność. Płacz i grymasy podczas ząbkowania są zupełnie naturalne. Dyskomfort może też powodować, że dziecko będzie tuliło się do rodzica i nie wykazywało chęci do zabawy i aktywności. Warto spróbować w takich sytuacjach odwrócić  uwagę dziecka i skierować ją na inne tory, choć oczywiście nie zawsze się to udaje.

Utrata apetytu

Podczas próby przyjmowania pokarmu, podrażnione i spuchnięte dziąsła mogą boleć malucha. Nic dziwnego, że może on na jakiś czas stracić apetyt. Nie zmuszajmy niemowlaka na siłę do jedzenia. Warto spróbować podawania pokarmów łyżeczką.

Biegunka

Biegunkę podczas ząbkowania powoduje zwykle fakt, ze dziecko połyka w tym czasie zbyt dużo śliny. Kupki niemowlaka są w tym czasie nieco luźniejsze i częstsze, co może przypominać biegunkę. Jeżeli biegunka nie jest silna i nie utrzymuje się zbyt długo (nie dłużej niż 24 godziny) nie ma powodu do niepokoju. Trzeba jedynie czuwać nad tym, by nie dopuścić do odwodnienia i bolesnych odparzeń na pupie.

Lekka gorączka

Ząbkowaniu może towarzyszyć lekko podwyższona temperatura, ale nie wyższa niż 38 stopni Celsjusza. Jeżeli gorączka utrzymuje się dłużej niż przez dobę, należy szybko skonsultować się lekarzem, gdy może to być objaw choroby, nie związany z ząbkowaniem. Nie wolno tego zlekceważyć.

Niespokojny sen

Maluch odczuwa ból, który może się nasilać wieczorem, więc może mieć problemy z zaśnięciem lub budzić się w nocy. W takim wypadku należy uspokoić maluszka i pomóc mu zasnąć. Nie ma jednej rady, jak pomóc dziecku, każdy rodzic musi sam znaleźć najlepszy sposób. Dziecko na pewno w tym pomoże.

Krwiaki dziąseł

Wyrzynające się ząbki mogą, przebijając dziąsła, doprowadzić do ich uszkodzenia i w rezultacie krwawień lub krwiaków w postaci niebieskich lub brązowych punkcików w miejscu, w którym ma pojawić się ząbek. Krwiaki  powstają też w skutek krwawienia pod powierzchnią dziąsła, kiedy to ząb uszkodzi naczynko krwionośne. Wszelkie niepokojące zmiany warto pokazać lekarzowi.