Żele i leki na bolesne ząbkowanie

Wiele mam, obawiając się o swojego malucha cierpiącego podczas wyrzynania się pierwszych ząbków zwraca się o pomoc do apteki. Czasami dzieje się też tak, że wyczerpią się domowe sposoby na łagodzenie bólu, a dziecko nadal nie czuje ulgi. Czy w takiej sytuacji sięgać po preparaty z apteki, czyli maści, żele a nawet leki przeciwbólowe?

Żele na ząbkowanie

Każda apteka ma w swoim asortymencie preparaty łagodzące ból przy ząbkowaniu, działające zarówno miejscowo, jak i ogólnie. Jednym ze specyfików mających działanie miejscowe są żele, które działają chłodząco lub miejscowo przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz odkażająco. Preparaty są tworzone na bazie lidokainy, czyli substancji znieczulającej i dodatkowo wzbogacone ekstraktami z takich roślin, jak tymianek, szałwia, czy rumianek. Zwykle ich działanie nie jest długie. Kończy się po około kilkunastu minutach.
Takie żele sprawdzą się tuż przed zaśnięciem niemowlęcia, jeżeli ma ono z tym trudności z powodu uporczywych dolegliwości bólowych. Przed użyciem takich specyfików należy oczywiście dokładnie zapoznać się z ulotką, na której znajdują się informacje na temat dawkowania, częstotliwości i sposobu użycia. Warto też zasięgnąć rady farmaceuty.

Kiedy stosować silniejsze środki?

A co z silniejszymi środkami przeciwbólowymi, działającymi ogólnie? Środki z paracetamolem podajemy dziecku jedynie w momencie bardzo bolesnego ząbkowania, czyli silnych dolegliwości bólowych lub też kiedy dziecko ma gorączkę, nie może spać, nie chce pić i jeść, a inne metody pomocy zawodzą. Często dzieje się tak przy okazji wyrzynania się zębów trzonowych. Po prostu ból jest wtedy najsilniejszy a dolegliwości najbardziej uciążliwe. Środki przeciwbólowe to ostateczność, nie wolno w żadnym wypadku podawać ich dłużej niż jest to określone na ulotce i nigdy nie można przekraczać dawki. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który określi, czy ich stosowanie jest uzasadnione.

Jeżeli ząbkowanie przebiega w sposób bardzo burzliwy, a dziecko mocno cierpi, należy bezzwłocznie zwrócić się do lekarza. Szczególnym wskazaniem do tego są takie niepokojące objawy, jak zasinienie błony śluzowej, wysoka gorączka, silna biegunka. Takie symptomy mogą sugerować poważną chorobę i nie muszą mieć związku z ząbkowaniem.